16 maja 2022r  zostało zawarte porozumienie o współpracy między Oddziałem Okręgowym w Częstochowie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
i Zespołem Szkół Ekonomicznych w Częstochowie.

Ze strony Szkoły porozumienie podpisali Dyrektor Maciej Trzmiel i Wicedyrektor Agnieszka Wieczorek, ze strony Stowarzyszenia  Prezes Zarządu Oddziału Joanna Nowowiejska-Fedecka i wiceprezes Zdzisława Wołek.

Celem porozumienia jest zbliżenie środowiska nauczycieli i uczniów Szkoły ze środowiskiem praktyków zawodu księgowego sprzyjające podnoszeniu kwalifikacji, pozyskaniu wiedzy i umiejętności z zakresu rachunkowości oraz rozwojowi Stron. Zgodnie z porozumieniem Stowarzyszenie objęło patronat nad kierunkiem kształcenia – technik rachunkowości.

Podpisanie porozumienia odbyło się na terenie Szkoły i przebiegało w niezwykle miłej atmosferze.
Pani Joanna Nowowiejska – Fedecka   przybliżyła historię Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, które w 2022 roku obchodzi  115. rocznicę działalności organizacji  księgowych na ziemiach polskich.
Pani Zdzisława Wołek omówiła kwalifikacje rynkowe wpisane z inicjatywy SKwP do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji podkreślając,  że Stowarzyszenie jest nie tylko  inicjatorem, ale również wnioskodawcą oraz instytucją certyfikującą dla pięciu kwalifikacji (księgowych i kadrowych).

Uroczystość uświetniły wystąpienia uczniów z klas objętych patronatem.  Młodzież odegrała scenkę przedstawiająca dylemat etyczny a przygotowana prezentacja nt. pracy księgowego, sylwetki księgowego widzianej oczami młodzieży zawierała dużo ciekawostek z historii księgowości.
A oto kilka z nich:

  • sławy na studiach
    Mick Jagger z The  Rolling Stones, Robert Plant z LED Zepplin i piosenkarka Janet Jackson studiowali rachunkowość z różnym skutkiem – Robert Plant zrezygnował po dwóch tygodniach a Mick Jagger nigdy nie ukończył pełnego roku. Komik Eddie Izzard studiował rachunkowość i zarządzanie finansami na University of Sheffield lecz spektakularnie nie zdał wszystkich egzaminów. Natomiast z powodzeniem ukończył księgowość na Mississippi State pisarz John Grisham.
  • księgowy jako detektyw
    FBI zatrudnia ponad 2000 księgowych agentów specjalnych, którzy wykorzystują swoje umiejętności matematyczne do rozwiązywania przestępstw
  • księgowy Supermen
    Przez lata detektywi, policja i rządowi agencji próbowali zamknąć do więzienia Ala Copone. W końcu udało się księgowym, którzy udowodnili gangsterowi przestępstwa podatkowe.

Na zakończenie przedstawiciele Oddziału Okręgowego w Częstochowie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wręczyli uczniom upominki.

Młodzieży i nauczycielom życzymy samych sukcesów.

 

Galeria

Pozostałe aktualności

Al. Niepodległości 20/22
42-216 Częstochowa

tel. 34 363 38 54
tel. 34 363 05 69
kom. 604 486 327

biuro@czestochowa.skwp.pl
dyrektor@czestochowa.skwp.pl
szkolenia@czestochowa.skwp.pl
ksiegowosc@czestochowa.skwp.pl

PKO BP 20 1020 1664 0000 3102 0149 1422